Till startsidan

Hem

Årsboken

Exkursioner

Seminarier

Om oss

Bli medlem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bergslagsarkivs styrelse 2018

Anders Nordebring
Ordförande Anders Nordebring 
Foto: Börje Holmén    

ordförande
Anders Nordebring (anders.nordebring[at]riksarkivet.se)
Landsarkivet i Uppsala

vice ordförande
Christina Sirtoft Breitholtz (christina[at]arkivvastmanland.se)
Arkiv Västmanland

sekreterare
Helena Karlsson (helena[at]arkivsormland.se)
Arkiv Sörmland

kassör
Håkan Henriksson (hakan.henriksson[at]arkivcentrum.se)
ArkivCentrum Örebro län

ledamöter
Ulla Ejemar (ulla.ejemar[at]arkivgavleborg.se)
Arkiv Gävleborg

Ingrid Neil (ingrid.neil[at]leksand.se)
Leksands lokalhistoriska arkiv

Berith Sande (fa[at]arkivcentrumvarmland.se)
Föreningsarkivet i Värmland

ersättare
Malin Andersson
Ekomuseum Bergslagen

Heiko Droste (heiko.droste[at]historia.su.se)
Stockholms universitet

Per-Ove Eklöf (per.o.eklof[at]koping.se)
Köpings kommunarkiv

Thomas Forsman (thomas.forsman[at]ltdalarna.se)
Dalarnas landstingsarkiv

Linda Höglund (linda.hoglund[at]varmlandsmuseum.se)
Värmlands museum

Magnus Jerlström (magnus.jerlstrom[at]lindesberg.se)
Lindesbergs kulturhistoriska arkiv  

Ingrid Neil (ingrid.neil[at]leksand.se)
Leksands lokalhistoriska arkiv

Oskar Nilsson (oskar.nilsson[at]eskilstuna.se)
Eskilstuna stadsarkiv